Urządzenia wykonawcze

System KNX (dawniej EIB) to w zasadzie programowalne moduły dostarczane przez różnych producentów (obecnie ponad 100) połączone wzajemnie wspólną magistrala i mogące się swobodnie komunikować za pomocą przesyłanych po magistrali cyfrowych telegramów. Projekt każdego układu polega w przybliżeniu na doborze odpowiednich modułów i programowym ustaleniu powiązań między nimi. (Powiązanie fizyczne za pomocą kabla istnieje zawsze – wszystkie elementy są połączone magistralą sterującą.)

Każdy moduł jest niezależnym układem mikroprocesorowym. Jego działanie jest więc w dużej mierze określone poprzez zainstalowane na nim oprogramowanie (tzw. programy aplikacyjne). Wybór programu aplikacyjnego pociąga za sobą konieczność doboru odpowiedniego zestawu parametrów. Zaprojektowanie dobrej instalacji KNX wymaga więc gruntownej znajomości elementów systemu obejmującej obok parametrów technicznych programy aplikacyjne.

Widzimy, że idea jest bardzo prosta. Ponieważ jednak łączyć możemy każdy element z każdym i działanie każdego modułu możemy w szerokim zakresie programować otrzymujemy system o potężnych możliwościach.

Poniżej prezentujemy charakterystykę i zastosowanie głównych i dodatkowych urządzeń występujących w ofercie producentów KNX. Informacje o możliwościach poszczególnych urządzeń ułatwią Państwu ocenę ich możliwości i przydatności.

 

· Wyjście załączające (binarne) – cena netto 1 styku od 33,20 €

 

 

 

 

 

 

Odgrywają istotną rolę w przekazywaniu napięcia elektrycznego do poszczególnych urządzeń.W rozdzielnicy na szynie montuje się wyjścia binarne 1-16-to stykowe potrzebne m.in. do włączania i wyłączania oświetlenia, gniazd a także sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją.

· Ściemniacz – cena netto 1 styku od 138 €

Pozwalają płynnie regulować natężenie wybranego obwodu oświetlenia w pomieszczeniu. Większość lamp w domu włączamy na pełną moc. W niektórych sytuacjach chcemy jednak mieć możliwość regulacji mocy światła w zależności od nastroju czy okazji np. możemy ustawić minimalną moc natężenia oświetlenia w pokoju dziecka, które boi się spać w ciemności. W takim przypadku warto zastanowić się nad zastosowaniem ściemniacza. Ściemniacze występują w wersjach o mocy od 150W do 3000W, zarówno dla lam żarowych, jak i świetlówek oraz diód LED.

· Ściemniacz świetlówek – cena netto 1 styku od 138 €

Służy do ściemniania lamp wyposażonych w statecznik EVG. W układzie utrzymywania stałego poziomu natężenia oświetlenia (czyli w zamkniętej pętli regulacyjnej) ściemniacz jest wysterowywany sygnałem 8 bitowym powstałym w wyniku porównania faktycznego natężenia oświetlenia z wartością zadaną. Sygnał 8 bitowy podany na wejście urządzenia powoduje ściemnienie (lub rozjaśnienie) obwodu do odpowiadającego mu poziomu natężenia oświetlenia (np. 85 odpowiada 33% natężenia oświetlenia).

· Termostat (regulator temperatury) – cena netto od 160 €

Przy współpracy z urządzeniem wykonawczym (np. wyjście cyfrowe, siłownik zaworu) pozwala utrzymywać zadaną dla danego pomieszczenia temperaturę. W zależności od odebranego telegramu z magistrali regulator może utrzymywać różne poziomy temperatury pomieszczenia. Użytkownik może ręcznie zmienić zadany poziom o 3 C oraz nakazać regulatorowi czasowe utrzymywanie temperatury komfortowej niezależnie od sygnału zegara z magistrali.

· Sterowniki rolet i żaluzji – cena netto 1 styku od 58 €

Inteligentny System pozwala na znacznie bardziej efektywne wykorzystanie możliwości sterowania roletami czy żaluzjami. Rolety mogą być opuszczane, gdy promienie słoneczne zbyt mocno ogrzewają pomieszczenie lub unoszone, gdy światło dzienne umożliwi oszczędność sztucznego oświetlenia (energii). Gdy zapadnie zmierzch żaluzje i rolety mogą się zamknąć, aby chronić domowników przed wzrokiem osób z zewnątrz. W ofercie produktów zasłaniających okna występują urządzenia sterujące oraz wykonawcze pozwalające zaspokoić różne potrzeby w zależności od upodobań np. żaluzje poziome i pionowe, rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne, plisy, story etc.

 

 

· Sterownik strefy grzewczej – cena netto kompletu od 75 €

Dzięki zastosowaniu Systemu Inteligentnego Domu optymalnie eksploatujemy instalację grzewczą, co w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności. Nakład energii utrzymany jest na maksymalnie niskim poziomie przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego komfortu. Inteligentne sterowanie powoduje, że każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę (wymagamy różnych parametrów powietrza w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym) niezależną od warunków zewnętrznych (dwa podobne w funkcji pokoje usytuowane w różnych częściach domu wymagają różnej ilości dostarczanego ciepła w różnych porach dnia, czego nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami).

 

· Złączka przeciwprzepięciowa cena netto 55 €

Służy do zabezpieczenia wszystkich urządzeń w linii przed skutkami przepięć elektrycznych, którymi często są nieodwracalne uszkodzenia danych urządzeń, co z kolei powoduje konieczność ich wymiany.

· Złącze USB/LAN – cena netto 212 €

Zainstalowane w rozdzielni pozwala serwisowi firmy wykonawczej programować system bezpośrednio z pomieszczenia rozdzielni głównej. Chcąc zmienić przykładowo funkcje danego przycisku, serwisant za pomocą komputera i złącza USB/LAN może przeprogramować ten przycisk bez potrzeby demontowania go. Również zmiana funkcji przycisku może odbyć się również zdalnie z biura firmy wykonawczej, jeśli oprócz złącza LAN, będziemy mieli zainstalowany serwer zdalnej aktualizacji. W rezultacie klient może dowolną ilość razy zmieniać parametry i funkcje systemu bez jakichkolwiek przeróbek w instalacji.

 

 

· Zasilacz – cena netto od 157 €

Służy do zasilenia napięciem stałym 24V magistrali i podłączonych do niej urządzeń. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi (opcja) pozwala zabezpieczyć system przed zanikami zasilania trwającymi do 2 godzin. Jeśli np. ustawiliśmy różne wartości temperatury w poszczególnych pomieszczeniach możemy mieć pewność, że podczas tymczasowego zaniku napięcia system nadal będzie pamiętał nasze ustawienia.

 

 

 

 

Urządzenia dodatkowe

•    Karnisz elektryczny

Elektryczne karnisze pozwalają na zdalne, automatyczne przesuwanie zasłon. Zasłony można odsłaniać/zasłaniać całkowicie lub tylko do określonego miejsca. Możliwości te są przydatne do symulacji obecności mieszkańców oraz dla ich wygody.

Karnisz elektryczny 5060 – cena netto 599 €
Długość szyny: 1-7 mb
(możliwość połączenia dwóch szyn)
Przekrój szyny prowadzącej: 32 x 28 mm
Maksymalna wysokość zasłon: 600cm
Maksymalna waga zasłon: 500g/m2 – 45kg
Moc silnika: 30 (45)W
Napięcie znamionowe: 230V
Wymiary silnika: 60 x 50 x 234 (262) mm
Prędkość przesuwu: 13 (19)cm/s
Brak możliwości ręcznego przesuwu zasłony

Wyłączniki krańcowe zapobiegające uszkodzeniu silnika i lub taśmy przy zbyt długim podawaniu napięcia

Karnisz elektryczny 5065 – cena netto 299 €
Długość szyny: 1 – 3,5 mb
(możliwość połączenia dwóch szyn)
Przekrój szyny prowadzącej: 32 x 28 mm
Maksymalna wysokość zasłon: 300cm
Maksymalna waga zasłon: 300g/m2 – 12kg
Moc silnika: 30W
Napięcie znamionowe: 230V
Wymiary silnika: 60 x 40 x 140 mm
Prędkość przesuwu: 27cm/s
Możliwość ręcznego przesuwu zasłony.
Brak wyłączników krańcowych

 

•    Podgrzewanie luster – cena netto od 55 €
Cienka folia grzewcza przyklejana jest pod lustrem w łazience, co skutecznie zapobiega jego zaparowywaniu. Może być włączana równocześnie  z oświetleniem lub niezależnie w zależności od preferencji domowników. Koszt 30 godzin podgrzewania jest niewielki i wynosi zaledwie ok. 10gr.

•    Symulacja obecności – cena netto 289 €
Aktywna symulacja obecności domowników np. podczas urlopu. Gdy domownicy wypoczywają z dala od domu – jest on atrakcyjnym obiektem dla złodzieja. Funkcja symulacji obecności znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka niemiłej niespodzianki po powrocie z urlopu. Odpowiedni moduł „nagrywa” działania domowników w okresie poprzedzającym urlop, a następnie „odtwarza” je. Efekt jest bardzo przekonujący, gdyż oddaje rzeczywiste działania, które są różne każdego dnia.

 

•    Integracja z alarmem – złącze 32x lub 8-4x cena netto od 204 €
W naszych realizacjach korzystamy z możliwości standardowych systemów alarmowych (wyjście z centralki informujące o stanie czujników). Takie rozwiązanie ogranicza koszty oraz daje większe możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Integracja Systemu KNX/EIB z systemem alarmowym umożliwia m.in. automatyczne włączanie światła, rolet, gdy czujnik alarmowy wykryje intruza oraz automatyczne powiadomienie policji i ochrony obiektu.

 

•    Sterowanie urządzeniami Audio/Video
Dzięki integracji z instalacją multiroom możemy słuchać ulubionej muzyki oraz sterować nią indywidualnie z dowolnych pomieszczeń w domu tj. salonu, sypialni, łazienki, ogrodu, itd bez potrzeby umieszczania sprzętu Audio/Video w każdym z nich. Nasza rola ogranicza się jedynie do wyboru źródła dźwięku (radio, CD itp.) i ustawienia poziomu głośności. Dyskretne zainstalowanie głośników w ścianie lub suficie, pozwala uniknąć ingerowania w wystrój wnętrz. Dodatkowe możliwości to wizualizacja utworów na monitorze komputera, a także przechowywanie wybranych utworów muzycznych na serwerach (nawet kilka tysięcy godzin muzyki dostępnych równolegle w każdym pomieszczeniu w domu).

•    Integracja ze sprzętem Audio/Video – moduł IR cena netto 542 €
Moduł IR to urządzenie integrujące system KNX/EIB i alarmowy z podczerwienią używaną do sterowania urządzeniami Audio-wideo, klimatyzatorami etc. Oznacza to, że np. wejście domownika do domu nie tylko automatycznie włączy światło, opuści rolety, podniesie temperaturę, ale także spowoduje włączenie telewizora na ulubiony program, lub uruchomi wybraną płytę z odtwarzacza CD. Taka funkcjonalność zbliża nas coraz bardziej do możliwości domu Billa Gatesa, gdzie wchodząc do pokoju możemy zobaczyć ulubiony obraz na wiszącym na ścianie monitorze plazmowym. Moduł IR może też np. ściszyć telewizor w momencie, gdy dzwoni telefon lub włączyć nagrywanie obrazu z kamery w hallu w momencie pojawienia się intruza, czy nagrać film/program TV po otrzymaniu sygnału z naszego biura. Przykłady można mnożyć, a zastosowania podpowie nam wyobraźnia.

•    Wejście cyfrowe -cena netto styku od 50 €
Odczytuje stan styków i w zależności od programu aplikacyjnego wysyła na magistralę odpowiedni telegram. Do jednego urządzenia można podłączyć 4 niezależne grupy styków. W przykładowym układzie wejścia cyfrowe odczytują styki kontaktronów informujące o stanie otwarcia okien. W przypadku otworzenia okna na określony w parametrach programu aplikacyjnego min. czas wejście cyfrowe wysyła na magistralę telegram z 1 bitowym rozkazem adresowany do konkretnego regulatora temperatury. Telegram nakazuje regulatorowi pracę w trybie ochrony przed wyziębieniem, czyli utrzymywanie np. 14 C. Powrót do trybu pracy komfortowej następuje po zamknięciu okna. Nie jest możliwe lokalne, ręczne nakazanie regulatorowi pracy komfortowej przy otwartym oknie.

•    Wejście analogowe – cena netto styku od 70 €
Służy do podłączenia do KNX/EIB standardowych mierników różnych wielkości fizycznych. Sygnał 0…10V, 0…20mA, 4…20mA przetwarza na sygnał cyfrowy i w zależności od programu aplikacyjnego wysyła na magistralę odpowiednie telegramy. Na przykład gdy urządzenie pracuje z aplikacją „regulacja stałego poziomu natężenia oświetlenia”, sygnał z analogowego czujnika oświetlenia natężenia po przetworzeniu na postać cyfrową (8 bitów) jest porównywany z wartością zadaną. Uzyskane wyniki po przetworzeniu wg. algorytmu regulacyjnego PID dają na wyjściu urządzenia wartość 8 bitową, która w postaci telegramu EIB jest transmitowana po magistrali. Telegram odbiera odpowiedni ściemniacz (adresat telegramu) który wykonuje rozkaz (ściemnia obwód oświetleniowy do wartości zawartej w odebranym telegramie).

•    Komunikator GSM – cena netto 260 €
Za pomocą telefonu można kontrolować i sterować funkcjami systemu KNX/EIB
z dowolnego miejsca. Pozwala to sprawdzić stan instalacji alarmowej, obwodów prądowych, ogrzewania, itp., a także np. zdalnie włączyć wcześnie rano instalację ogrzewania. Komunikator przekaże też w każdej sytuacji meldunek o awarii ogrzewania, pęknięciu rury, otwartym oknie lub naruszeniu strefy chronionej na telefon właściciela, do sąsiada, miejsca pracy lub do prywatnej firmy ochroniarskiej.

•    Komunikator TV – cena netto 1 200 €
Urządzenie to umożliwia prezentację informacji z systemu EIB na ekranie telewizora. Siedząc wygodnie w fotelu możemy dowolnie zmieniać temperaturę powietrza
w pomieszczeniach, sterować roletami, a także ustawiać parametry oświetlenia przy użyciu pilota lub PC. Wszelkie niepokojące zdarzenia czy awarie w systemie ogłaszane są alarmowym sygnałem dźwiękowym. Komunikator TV współpracuje także z zainstalowanymi w domu kamerami, a więc umożliwia oglądanie budynku wewnątrz jak i na zewnątrz oraz kontrolowanie wykonywania poleceń przez systemu np. sprawdzenie czy po zapadnięciu zmierzchu opuściły się rolety i zapaliło światło przy podjeździe do garażu.

•    Komunikator internetowy – cena netto od 1 256 €
Komunikator internetowy umożliwia integrację z domowym systemem KNX/EIB poprzez komputer/palmtop/telefon wewnątrz domu, jak i gdziekolwiek na świecie. Komunikator posiada funkcję wizualizacji – na ekranie dowolnego komputera, palmtopa, telefonu komórkowego widoczny jest plan/spis pomieszczeń z zaznaczonymi lampami, roletami, grzejnikami itp. Program umożliwia dostęp i sterowanie wszystkimi funkcjami tak, jakbyśmy naciskali bezpośrednio klawisze przycisków w danym pomieszczeniu; Moduł scen umożliwia dowolne programowanie „klimatów” dopasowanych do różnych sytuacji np. oglądanie filmu, kolacja, spotkanie; Zegar umożliwia programowanie czasów i dat uruchomienia różnych funkcji.

Funkcje komunikatora:
wizualizacja lokalna i zdalna – na ekranie dowolnego komputera, palmtopa, telefonu komórkowego wewnątrz domu, jak i gdziekolwiek na świecie poprzez Internet lub WAP, widoczny jest plan lub wykaz (w zależności od modelu) pomieszczeń z zaznaczonymi lampami, roletami, grzejnikami itp. Program umożliwia dostęp i sterowanie wszystkimi funkcjami tak, jakbyśmy naciskali bezpośrednio klawisze przycisków w danym pomieszczeniu. Przydatny jest do rutynowej kontroli lub sterowania oraz jako system ostrzegawczy o awariach i nieprawidłowościach. Komunikator przekazuje także w wygodny sposób obraz z kamer internetowych zainstalowanych w budynku i poza nim.
zdalna aktualizacja systemu – w przypadku dużej odległości miedzy siedzibą firmy wykonawczej, a realizowaną inwestycją przydatna jest możliwość zdalnej aktualizacji systemu. Pozwala to dokonywać zmian w odległej instalacji EIB w zwykły sposób, tak jak lokalnie bez ruszania się specjalisty z biura. Programista przy pomocy protokołu TCP/IP łączy się z serwerem iETS zainstalowanym w Komunikatorze.
zegar tygodniowy i roczny – umożliwia programowanie czasów i dat uruchomienia wybranych funkcji systemu (np. obniżanie temperatury w nocy). Programy mogą być dodawane i zmieniane przez użytkownika.
– moduł scen. Umożliwia programowanie układów świetlnych dopasowanych do różnych sytuacji np. przyjęcie, kawa z przyjaciółmi itp. Programy mogą być dodawane i zmieniane przez użytkownika.
moduł funkcji logicznych – urządzenie to umożliwia ekonomiczną realizację szerokiego zakresu funkcji sterowniczych i regulacyjnych, których wykonanie za pomocą czujników i modułów wykonawczych byłoby zbyt skomplikowane. Zawartość sygnałów EIB jest interpretowana i realizowana zgodnie z dowolnie programowalnymi funkcjami logicznymi i matematycznymi. Rezultaty zostają ponownie wysłane za pośrednictwem magistrali pod właściwy adres.
moduł komunikacji z innymi budynkami inwestora – komunikator może zostać również zastosowany jako szybkie sprzęgło liniowe między dwoma liniami EIB będącymi np. w niezależnych budynkach (każdy budynek wymaga oddzielnego Komunikatora). W praktyce oznacza to wyeliminowanie tworzących się zwykle zatorów przy przesyłaniu telegramów między sprzęgłami liniowymi, zwłaszcza w wypadku linii szkieletowej.
możliwość integracji z innymi systemami – zastosowanie omawianego Komunikatora otwiera również wiele innych możliwości. Komunikator może być również użyty przy łączeniu magistrali EIB na przykład do Magistrali Profibus lub magistral o innych protokołach. Handler serwera OPC jest również konfigurowany przy użyciu apletu Javy. Świadoma decyzja posadowienia serwera OPC nie na PC, lecz na gateway’u zwiększyła znacząco pewność działania. Serwer OPC konfigurowany jest przy pomocy apletu Java przedstawiającego topologie lub strukturę instalacji EIB. Niezależna od platformy sprzętowej technologia Java umożliwia również start i obsługę specyficznych dla gateway’a funkcji z lokalizacji zdalnej.

Rodzaje komunikatorów:

Istnieją dwa rodzaje komunikatorów w zbliżonych cenach, ale różniące się możliwościami.

– rozwiązanie proste w obsłudze, ale bez wizualizacji graficznej:
• wizualizacja tekstowa (wykaz funkcji i ich wartości)
• moduł logiczny z możliwością tworzenia scen
• moduł historii wartości różnych parametrów (odczyty czujników itp.)
• kilka poziomów haseł dostępu
• sześć wersji językowych
• timer z możliwością ustawiania 32 własnych zdarzeń przez użytkownika
• możliwość współpracy z kamerami
• komunikacja przez Internet (modem, ISDN, LAN) – płatne 12 EUR/rok
• możliwość wysyłania e-maili lub SMS w razie zaistnienia zdarzenia/alarmu (32 opcje)

rozwiązanie trudne w obsłudze, ale z wizualizacją graficzną:
• wizualizacja graficzna
• moduł logiczny
• moduł scen z możliwością ustawiania własnych przez użytkownika
• timer
• możliwość współpracy z kamerami
• tylko niemiecka wersja językowa

•    Home Server – cena netto 2 450 €
Rozbudowaną odmianą Komunikatora internetowego jest Home Controller, czyli wyspecjalizowany komputer dedykowany do roli kontrolera domowej sieci KNX/EIB. Zainstalowanie urządzenia w domu pozwala na sterowanie oraz gromadzenie informacji z urządzeń kontrolno-pomiarowych, wejść cyfrowych i analogowych, central oraz innych. Oprócz wszystkich możliwości, które są udostępnione w Komunikatorze internetowym, Home Controller posiada także funkcje:
komunikacja głosowa – aby zapalić światło w pomieszczeniu, nie musimy już naciskać klawisza przycisku. Wystarczy, że wypowiemy na głos rozkaz, a system automatycznie włączy światło czy opuści roletę. Komunikacja ta działa w dwie strony, ponieważ system również
ma możliwość dźwiękowego lub głosowego (nagranego wcześniej w formie komunikatów) powiadamiania nas o zdarzeniach.
integracja z innymi instalacjami i ich monitoring – zdarzenia wysyłane przez centrale (alarmowe, pożarowe, inne) oraz kontrolery obsługujące ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzację itd. są monitorowane w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, że system powiadomi nas o wszelkich pojawiających się na bieżąco usterkach.
rejestracja zdarzeń – wszystkie informacje są zapisywane w bazie danych, co pozwala na późniejsze nimi zarządzanie oraz raportowanie. Wracając do domu mamy więc możliwość skontrolowania, co działo się w nim, podczas naszej nieobecności. Informacje te mogą być prezentowane w formie czytelnej wizualizacji „On-line”, pozwalając na pełny monitoring domu oraz sterowanie nim zarówno lokalne, jak i zdalne.
bezprzewodowy panel dotykowy LCD – teraz wszystkie funkcje Home Controllera mamy możliwość zobaczyć na kolorowym ekranie LCD, dostępnym w trzech wielkościach od 3,6” do 24”. Panel wyposażony jest w przeglądarkę WEB umożliwiającą sterowanie wizualizacją. Stacja dokująca panelu może być powieszona na ścianie lub postawiona na stoliku/biurku.

•    Integracja z sieciami logicznymi (domNET) – cena netto od 460 €
Zintegrowanie wszystkich sieci logicznych wewnątrz domu zdecydowanie podnosi wartość i komfort domu, a także łączy w sobie wygodę i bezpieczeństwo, umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie domowych urządzeń, takich jak telefony, sprzęt RTV, komputery czy kamery. Każdy przekaz elektroniczny tj. telewizję, telefon lub Internet możemy skierować w dowolne miejsce domu bez potrzeby prowadzenia nowych przewodów, które w efekcie dają nam „kablowe spaghetti”. Możemy przesyłać sygnał video do dowolnego odbiornika telewizyjnego bez konieczności przenoszenia sprzętu, zbudować wewnętrzną sieć telefoniczną i rozszerzyć ją o usługi takie, jak domofon czy interkom. Jeśli w domu znajduje się kilka komputerów, możemy stworzyć im sieć.

 

* Powyższe zestawienie nie  stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.