Czujniki ruchu i pogodowe dla systemu KNX/EIB

Czujnik mocy

Telewizory, tunery telewizyjne, ładowarki telefoniczne, konsola do gier, ładowarki do laptopów i telefonów komórkowych, routery DSL – to urządzenia, które w naszych domach napędzają liczniki energii, której ceny stale rosną. Zatem obciążają one nie tylko środowisko, ale nasze domowe budżety. Inwestycje w optymalizację zużycia energii są więc zawsze opłacalne. Przy pomocy nowych studiów systemowych EnergyGuard można teraz zidentyfikować „pożeraczy” prądu w gospodarstwie domowym czy biurze.

Czujki ruchu cena netto kompletu od 140 €

Istnieją pomieszczenia, w których przebywamy zaledwie kilka minut (np. WC, garderoba) lub po prostu często przez nie przechodzimy (np. hall, korytarz, schody) – w takich przypadkach najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie czujki ruchu, która sama włącza światło w pomieszczeniu po wykryciu ruchu.

Czujka obecności z regulacją natężenia oświetlenia cena netto kompletu od 235 €
Podczas intensywnej pracy np. przy komputerze nie zauważamy łagodnych zmian oświetlenia. Nasz organizm reaguje, gdy światło jest już wyraźnie słabsze. Nawet wówczas zajęci pracą nie wstajemy, aby włączyć światło. Robimy to dopiero wtedy, gdy już prawie nie widzimy tekstu. Możemy tak postępować codziennie przez lata – w tym czasie nasz wzrok stopniowo słabnie. Naszym oczom szkodzi praca przy słabym oświetleniu, nawet gdy sami jeszcze nie stwierdzamy, że jest za ciemno. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie czujki obecności z regulacja natężenia oświetlenia miejsca pracy, która dba o utrzymanie stałego poziomu jasności. Doskonale sprawdza się ona podczas pochmurnych dni, gdy za oknem raz jest jasno, a raz ciemno. Czujka posiada też wszystkie funkcje czujki ruchu. Instalowana w centralnym miejscu sufitu ma jednak dużo szerszy zasięg wykrywający obecność domowników w pomieszczeniu.

Stacja pogodowa cena netto od 499 € i czujniki dymu, wiatru, opadów itd.
Czujniki warunków atmosferycznych uzupełniają urządzenia sterownicze o reakcję na zmianę pogody. Czujnik deszczu powoduje np. zamknięcie okien dachowych, przez co unikamy zalania poddasza. Równocześnie ten sam sygnał blokuje działanie systemu nawadniania ogrodu. Czujnik wiatru powoduje zwinięcie markiz, żaluzji zewnętrznych w przypadku wichury, aby także móc zmniejszyć ryzyko ich zniszczenia. Czujnik oświetlenia powoduje np. zmianę ustawienia lamel żaluzji, a także markiz. W zależności od nasłonecznienia optymalizuje też dopływ światła i ciepła do pomieszczeń.