X10 krok po kroku

Aby ułatwić Państwu często trudne początki przygody z Inteligentnym Domem” zebraliśmy najbardziej popularne elementy i stworzyliśmy ich zestawy – dobre na początek. Są one również tańsze od poszczególnych urządzeń kupowanych oddzielnie. Zebraliśmy je w dziale Zestawy na początek.
I

Aby poznać zalety technologii X10 w domu bez zbędnego wydawania pieniędzy i poświęcania na to zbyt dużo czasu proponujemy zacząć od produktów z działu Audio/Video i rozrywka. Główną zaletą tych urządzeń jest możliwość sterowania całym domowym wyposażeniem Audio/Video z dowolnego miejsca w mieszkaniu przy wykorzystaniu posiadanych już pilotów zdalnego sterowania. Proszę zapoznać się z następującymi urządzeniem:

Aby zwiększyć nasze możliwości sterowania możemy zastosować jeden z pilotów uniwersalnych umieszczonych w dziale Piloty i sterowniki. Może on sterować kilkoma urządzeniami, co ratuje nas przed stosem 6 lub 8 sterowników dostarczanych oryginalnie przez producenta np. telewizora czy wieży hi-fi.

II

Szczególną wersją pilota uniwersalnego jest urządzenie:

Dzięki niemu możemy sterować nie tylko sprzętem A/V. Umożliwia on nam włączanie/wyłączanie każdego innego urządzenia podłączonego do sieci elektrycznej w naszym domu. Możemy zatem nie ruszając się z fotela wyłączyć światło w sypialni i włączyć elektryczny czajnik w kuchni, aby automatycznie zagotował wodę na herbatę. To wszystko z jednego pilota uniwersalnego. Jednak aby wykorzystać tę dodatkową możliwość musimy zainstalować jeszcze dwa elementy. Pierwszym jest:

  • ST-M15 Przetwornik fal radiowych – odbiera on wysyłane przez pilota polecenia i przetwarza je na sygnały automatyzacji. Następnie wysyła je poprzez sieć elektryczną 230V do każdego miejsca w mieszkaniu.

W naszym przykładzie sygnał z przetwornika dotrze do sypialni. Tutaj musi być zainstalowane urządzenie, które zamieni ten sygnał na odpowiednią czynność. W tym przypadku wyłączy zasilanie lampy. Takim urządzeniem jest

Wyłącznik ten zastępuje standardowy wyłącznik ścienny, sterujący oświetleniem. Pozwala nam tak jak dotychczasowy ściemniacz na włączanie/wylączanie oraz regulację mocy lampy. Odbiera także sygnały automatyzacji, zatem jest w stanie odebrać sygnał, który wysłaliśmy z salonu i samodzielnie wyłączyć lampę.

W kuchni natomiast zainstalowaliśmy:

Instalacja polegała po prostu na włożeniu modułu do gniazdka w ścianie. Następnie do modułu podłączyliśmy wtyczkę czajnika elektrycznego. Teraz moduł urządzeń może odebrać skierowany do niego sygnał i włączyć czajnik.

Dwa wymienione powyżej urządzenia są odbiornikami i wykonawcami poleceń. Umieściliśmy je w dziale Moduły wykonawcze. Montujemy je w ściennych puszkach instalacyjnych lub po prostu wkładamy do gniazdka. Prosimy zapoznać się z pozostałymi urządzeniami z tego działu.

III

Z pewnością sterowanie za pomocą pilotów jest wygodne, ale po pewnym czasie chcemy mieć jakiś „stały” punkt, z którego będziemy mogli wydawać polecenia. Takie zadanie spełniają urządzenia z działu Kontrolery. Prosimy zapoznać się bliżej z dwoma z nich:

IV

Jak dotychczas możemy sterować sprzętem Audio/Video, oświetleniem i innymi urządzeniami. Jest to duża wygoda, ale tradycyjne rozwiązania również na to pozwalają. Są może trochę mniej wygodne i zmuszają do biegania po domu, ale jednak wszystko działa dobrze. Gdzie tu zatem jest ta „inteligencja”?

Aby dom był choć w części „inteligentny” powinien sam „wiedzieć”, co i kiedy włączyć. Teraz dopiero zaczyna się pole do popisu dla oferowanych przez nas urządzeń. Zachęcamy do zapoznania się z urządzeniami z działu Bezpieczeństwo. Urządzenie te są w części typowymi elementami, jakie występują w tradycyjnych systemach bezpieczeństwa. Jednak ich możliwości wykraczają poza typowe zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Zwykły ST-B21 Wewnętrzny czujnik ruchu lub ST-B25 Czujnik drzwiowy/okienny może nam pomóc w ekonomicznym użytkowaniu domu. Gdy wykryje naszą obecność w hallu – zapali światło. Gdy nas już nie ma – automatycznie je zgasi. Nie musimy o tym pamiętać. Oszczędzamy energię. Takie rozwiązanie pomaga również wtedy, gdy wracamy z pracy – w jednej ręce teczka, w drugiej klucze lub inne pakunki. Jak zapalić światło? Czujnik ruchu zrobi to za nas.

Jednak najbardziej interesujące są możliwości, jakie oferują nam Jednostki centralne. Wykorzystując te urządzenia możemy popuścić wodze fantazji i stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę. Wspaniałą cechą wyróżniającą te nowoczesne urządzenia jest możliwość tworzenia makr. Makra są to ciągi rozkazów (kilka zdarzeń występujących po sobie), które nastąpią po wywołaniu jednego polecenia. Np. można zaprogramować kilka „klimatów” oświetlenia w salonie. Klimat taki to kilka lamp włączonych równocześnie, każda z indywidualną mocą. Teraz można jednym przyciskiem zmienić „klimat” z np. romantycznego na ogólny. W jednej chwili zapalamy wtedy kilka lamp, a gasimy inne. Wszystko po naciśnięciu jednego przycisku.

Jednostki centralne pozwalają nam także podłączyć cały zestaw do domowego komputera. Wtedy klikając myszką na planie mieszkania włączamy i wyłączamy dowolne urządzenie. Makra i obsługę przez komputer zapewnia już najprostrza jednostka jaką jest:

Możliwości jednostek centralnych nie wyczerpują się na obsłudze makr i sterowaniu przez komputer. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają użytkownikom na sterowanie całym domowym wyposażeniem za pomocą dowolnego telefonu. Niektóre oferują również mozliwość komunikacji głowowej. Użytkownik wypowiada polecenie i słyszy odpowiedź systemu. Taką jednostką (w dodatku niedrogą) jest:

V

Powyżej przedstawiliśmy w miarę uporządkowany schemat dochodzenia do coraz ciekawszych efektów. Dom, w którym będziemy się dobrze czuli powinien być nie tylko inteligentny, ale również estetyczny. Nasze urządzenia nie wymagają kabli elektrycznych – sygnały są przesyłane poprzez istniejącą sieć 230V. Dobrze jednak byłoby ukryć same elementy sterujące i wykonawcze. Dlatego oferujemy również urządzenia trochę trudniejsze w montażu (konieczne może być skorzystanie z usług elektryka), ale zapewniające ukrycie prawie wszystkich elementów. Takie urządzenia zgrupowaliśmy w dziale dla zaawansowanych. Ich możliwości są już Państwu znane, jednak warto się nimi zainteresować, jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie domu.

VI

Aby ułatwić Państwu często trudne początki przygody z „Inteligentnym Domem” zebraliśmy najbardziej popularne elementy i stworzyliśmy ich zestawy – dobre na początek. Są one również tańsze od poszczególnych urządzeń kupowanych oddzielnie. Zebraliśmy je w dziale Zestawy na początek.