Wprowadzenie do Lonworks

Technologia LonWorks jest rozwiązaniem opracowanym przez firmę Echelon, które dzięki zastosowaniu silnych procesorów Motoroli w każdym inteligentnym urządzeniu, zwiększyło możliwości sterowania systemami budynków inteligentnych oraz obniżyło koszty konstruowania i utrzymywania tych zaawansowanych systemów.

System został skonstruowany z myślą o wsparciu zarządzania procesami produkcyjnymi. Następnie po szerokim przyjęciu go przez rynek, stał się głównym systemem inteligentnych biurowców. Teraz głównie dzięki coraz większemu zainteresowaniu, jakie spowodowane jest potrzebą stałego dostępu do informacji, instalowany jest także w mniejszych budynkach użytkowych. Stwarza duże możliwości integracji wszystkich systemów, które do tej pory wymagały dużego wysiłki ze strony integratorów.

Standard LonWorks jest wpierany przez Hewlett Packard, IBM, Motorolę, Microsoft, Philips czy Toshibę, by wymienić tylko kilka z nich. Międzynarodowa organizacja Intelligent Building Institute oraz amerykańska ANSI (odpowiednik polskiego Instytutu Miar i Wag) uznały LonWorks za oficjalny protokół do celów automatyzacji budynków. Warto tutaj również wspomnieć o tym, ze LonWorks jest uznany za standard sterowania urządzeniami przemysłu paliwowego w Unii Europejskiej. Tak silne zakorzenienie systemu w świecie gospodarczym daje silne podstawy do rozwijania tego systemu także w kierunku automatyzacji budynków użytkowych oraz domów i mieszkań.

Technologia LonWorks umożliwia łączenie różnorodnych urządzeń po dowolnym medium komunikacyjnym. Możemy do tego celu użyć skrętki, szeroko znanej z instalacji komputerowych; wykorzystywanych także w systemie X10 przewodów zasilających; dedykowanych podobnie jak w systemie EIB przewodów niskonapięciowych. Sterowanie jest możliwe także przez fale radiowe i podczerwień. Komunikacja jest odporna na zakłócenia dzięki specjalnym systemom kontroli błędów, wbudowanym w pracujące w tym systemie urządzenia. Ponadto atrakcyjność rozwiązań opartych o technologie LonWorks podnosi przystąpienie firmy Echelon do forum Universal Plug and Play, którego głównym animatorem jest firma Microsoft.